Univerzitka se zapojila do programu FÍHA DÝHA.

Celorepublikový projekt FÍHA – DÝHA vznikl na podporu povědomí o kvalitě přírodních materiálů u dětí a studentů nejen v rámci vyučování a zájmových kroužků, ale i v praktickém životě. Dřevo totiž bývá často až nesmyslně nahrazováno plastovými či jinak umělými materiály.

Dýha je přírodní nealergický materiál, který umožní dětem prvotní seznámení s přírodní surovinou.

Děti získají smyslový zážitek:

• Optický – každý druh dýhy má jinou barvu a kresbu dřeva.
  • Hmatový – dýha má zajímavou strukturu, která je dobře patrná na dotyk.
  • Čichový – pláty dýhy mají skutečnou vůni dřeva.

Dýhovaný materiál budete moci využít pro přirozenou nauku o přírodě – jako praktickou ukázku živé přírodniny, která umožňuje další výtvarné zpracování.

Dýha je velmi vhodná k použití ve výtvarné výchově, malé děti na pláty mohou malovat, doplňovat kousky dýhy své kresby apod.

Hlavní náplň projektu:

• Na vzorcích dýh chceme ukázat rozmanitost dřeva, jeho vlastností a využití napříč všemi obory.
  • Děti / studenti pracující s dýhou získají nejen znalosti o dané dřevině, ale vyzkouší si i manuální práci s dýhou. Zdokonalí přitom svou zručnost a podpoří rozvoj fantazie.
  • Děti si mohou vytvořit vlastní originální výrobek nebo dárek pro své nejbližší z hodnotného materiálu.
  • Podpořit kvalitní přírodní materiály, v tomto případě dýhu, jako surovinu pro předměty denní potřeby a interiérové prvky.