Poznáváme Brno – Univerzitka v Jižanském dvorku

Poznáváme Brno – Univerzitka v Jižanském dvorku

V pátek 19. 8. 2016 se Univerzitka vydala v rámci prázdninového projektu Poznáváme Brno na výlet do Jižanského dvorku v Komárově.

Jižanský dvorek, který vznikl v roce 2009, se nachází na pravém břehu řeky Svratky mezi ulicemi Kšírova a Dufkovo nábřeží v Horních Heršpicích v Brně. Jedná se o malou městskou ZOO.
Tento dříve zarostlý, neudržovaný pozemek se stal domovem pro mnohá zvířátka. Postupně se počet těchto zvířat rozrůstal o další přírůstky a v současné době zde má domov kolem 40 zvířátek. Každé má svoje jméno. Např. oslíci Pavel a Benedikt, kůň-ponny Teta Pípa, daňci Clyde a Bony, kozy Čertík, Lojzík, Karel, Adélka, ovce Vendelín, Mojmír, Pepina, Světluška, prasata Pepa, Bobina, Julča. Děti zde mohu vidět i slepičky a husy.

Největší chloubou Jižanského dvorku jsou dva noví obyvatelé – malí klokánci. Klokaní holčička dostala jméno Viki a klokaní chlapeček dostal jméno Skippy. Na rozsáhlém pozemku byly postaveny 3 salaše pro naše zvířecí obyvatele.

Na pozemku se nacházela stará zasypaná studna, která se vyčistila a nyní má již čerpaná voda parametry pitné vody. Je zde instalován repasovaný 130 let starý stroj k nabírání vody, který byl objeven ve staré studni na ulici Kšírova. Úpravami pozemků vzniklo i jezírko, je to proláklina napájená vodou ze studny. V jezírku jsou kapříci a na hladině mohou děti vidět i kačenky.