Ve školním roce 2015/2016 se vypravíme celkem čtyřikrát na LIPKU!

Lipka je školské zařízení pro environmentální vzdělávání, které sídlí hned na několika brněnských místech. S Univerzitkou se vypravíme střídavě na tři pracoviště, a to na Rozmarýnek (Rozmarýnová 6, 637 00 Brno-Jundrov), Lipovou (Lipová 20, 602 00 Brno-Pisárky) a na Jezírko (Brno-Soběšice čp. 97, 644 00).

Středa 14.10 2015, 9. 00 – 12.00 hod. – LIPOVÁ

JABLOŇKA A OŘEŠÁNEK – 80 Kč

Jabloňka a Ořešánek přivítají děti v přírodní zahradě Lipky a společně s nimi využijí její plody. Budou moštovat jablíčka a barvit ořechovým listím hedvábí pro další Ořešánky. V programu bude prostor i pro hry se semeny plodů.

ROZŠÍŘENÁ ANOTACE
Děti se seznámí s Jabloňkou a Ořešánkem, kteří žijí na naší zahradě. Posbírají s nimi jablíčka a ořechy a budou se zabývat jejich využitím. Z jablíček vylisují mošt a nakrájí je na sušení na křížaly. U ořechu si ověří, že semena obsahují tuk, využijí zvuky skořápek a obarví kousek hedvábí v ořechovém listí. Z něho si pak vyrobí malé kamarády Ořešánka. Součástí programu je i volná hra dětí se semeny plodů z ovocných stromů (třídění, otiskování, vytváření mandal…). Každé dítě si z programu odnese Ořešánka z oříšku a hedvábí.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O PROGRAMU

• Čas programu – 2.5 hod. včetně přestávek
  • Cílová skupina – MŠ od 5 let
  • Optimální počet účastníků – 12–24

Místo začátku a konce programu – popis místa – Lipová 20, Brno
Požadavky na účastníky – Přezůvky, svačinu, vhodné obutí a oblečení

Středa 3. 2. 2016, 9. 00 – 12.00 hod. – JEZÍRKO

VEČERNÍČEK NA VÝLETĚ – 80 Kč

Program zavede žáky mezi známé postavičky z večerníčků a přiblíží jim, jak vypadají jejich skuteční představitelé v přírodě a prostředí, kde žijí. Součástí programu je prolézání modelem mraveniště.

ROZŠÍŘENÁ ANOTACE
Program začíná úvodním motivačním setkáním s loutkou Večerníčka. Žáci se seznámí s životem v půdě, lupou si prohlédnou žížalu, prolezou si model mraveniště. Postaví si model lesa a prostřednictvím smyslové aktivity se seznámí s různými pokryvy těla živočichů. V lese je čekají pohybové aktivity – rozcvička s Bobem a Bobkem, stopování živočichů a prolézání pavoučí sítí.
Program je částečně terénní, výuka v terénu probíhá za každého počasí.
Žáci si z programu odnesou pracovní list, ve kterém si ve škole mohou zopakovat, co se v programu dozvěděli.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O PROGRAMU

• Čas programu – 3 hod. včetně přestávek
  • Cílová skupina – 1. ročník ZŠ, MŠ
  • Optimální počet účastníků – 15–50
  • Místo začátku a konce programu – popis místa
  • Program začíná a končí na pracovišti Jezírko.
  • Požadavky na účastníky – terénní oblečení a dobrá terénní obuv, pláštěnka, přezůvky, svačina, pití

Středa 20. 4. 2016, 9. 00 – 12.00 hod. – ROZMARÝNEK

DĚDEČKŮV DVOREČEK – 80 Kč

Kdo bydlí na dědečkově dvorečku? Kde se zvalo kuřátko? Jak a proč se dědeček stará o zvířata? Formou her se seznámíme s vybranými domácími zvířaty i s jejich produkty. Těšit se můžete na živé králíky, ochočenou slepici nebo kachny. Program probíhá v zahradě.

Tvorba programu byla podpořena ERDF a státním rozpočtem ČR. Výukový program probíhá od května do října.

Středa 25. 5. 2016, 9. 00 – 12.00 hod. – ROZMARÝNEK

BABIČČINA ZAHRÁDKA – 80 Kč

Jaká zelenina roste babičce na zahrádce? Jak voní a chutná? Kdo bydlí v kompostu? Hravě se seznámíme se zahradou Rozmarýnku, zvířaty i rostlinami a také si připravíme koření a zasadíme rostlinu do kelímku.